AZS UEK wśród darczyńców Szlachetnej Paczki

Aktualności

AZS UEK wśród darczyńców Szlachetnej Paczki

AZS UEK wśród darczyńców Szlachetnej Paczki

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas dla nas wszystkich, spotkania z bliskimi, ciepła atmosfera, a przede wszystkim budząca się w nas chęć pomocy potrzebującym. Już po raz czwarty AZS UEK nie pozostał obojętny i dzięki zaangażowaniu wielu członków oraz sympatyków, chce obdarować dwie rodziny w ramach tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki.

Postanowiliśmy porozmawiać o Szlachetnej Paczce AZS UEK z corocznymi koordynatorami: Dominiką Krynicką wiceprezes ds. finansowych oraz Urszulą Wojtas, sekretarzem Zarządu AZS to dzięki ich zaangażowaniu możemy cieszyć się z nowej tradycji wspólnego tworzenia paczki w Klubie. 

 

Kiedy po raz pierwszy zaangażowałaś się w Szlachetną Paczkę, czy to właśnie w AZS miałaś okazję rozpocząć swój udział w tej akcji?

Ula: W Szlachetnej Paczce biorę udział już prawie od 10 lat – w większości przypadków jako darczyńca ale miałam również okazję poznać tę akcję “od środka”, jako wolontariusz. Rola wolontariusza pozwoliła mi jeszcze mocniej utwierdzić się w przekonaniu, że Szlachetna Paczka jest niesamowicie potrzebna. Prowadzenie wywiadów z rodzinami, przebywanie w ich domach spowodowało, że co roku podczas wybierania rodziny, jaką chcę obdarować i czytania opisów ich sytuacji życiowych czuję jakbym to ja rozmawiała z tymi rodzinami i dokładnie wiedziała, jak trudna jest ich sytuacja, co wywołuje ogromny smutek. Jako darczyńca zawsze staram się kupować produkty dobrej jakości, traktując paczkę jako ogromny prezent. Cieszę się, że również w AZS UEK mogę spełniać swoją potrzebę pomocy i łącząc siły razem z Dominiką udaje nam się co roku angażować wielu członków w tworzenie paczki.

Czy trudno było wprowadzić tę tradycję do Klubu AZS? Jak wyglądało przygotowanie pierwszej paczki?

Dominika: Przy przygotowaniu pierwszej paczki nasze największe obawy związane były z tym, że może się nie udać. Nie wiedziałyśmy, czy członkowie AZS UEK, jako pojedyncze osoby, czy też całe sekcje będą chciały się zaangażować. 4 lata temu nasz Klub nie był też aż tak duży jak teraz, nie wiedziałyśmy na pomoc ilu osób możemy liczyć. Moim zdaniem to było najtrudniejsze we wdrażaniu paczki do naszego AZSu, szczególnie, że obie podchodzimy do tego bardzo emocjonalnie. Jednak, niezmiernie miło jest mi powiedzieć, że odbiór naszego pomysłu był bardzo dobry. Ludzie chętnie deklarowali pomoc, zarówno w przynoszeniu produktów, zbiórce pieniędzy na większe sprzęty jak np. lodówka czy też transport paczek. Po pierwszej paczce było dla nas oczywiste, że musi stać się to tradycją w AZS UEK. W pierwszej edycji AZSowej paczki pomogliśmy tylko jednej rodzinie, potem każdego roku w miarę możliwości zwiększaliśmy tę ilość. W tym momencie nie wyobrażamy sobie roku bez organizacji Szlachetnej Paczki, mam nadzieję, że ta inicjatywa pozostanie na zawsze w Naszym Klubie. 

Jak wygląda proces organizacji takiej paczki w AZS UEK? Wymaga to dużo czasu i pracy? Czy ludzie chętnie pomagają?

Ula: Myślę, że ani ja ani Dominika nie zwracamy nawet uwagi ile czasu i pracy trzeba poświęcić na przygotowanie paczki, przychodzi to nam jakoś automatycznie – po prostu ją przygotowujemy najlepiej jak się da. Jednak jeśli miałabym nad tym dłużej pomyśleć to mogłabym powiedzieć, że organizację zaczynamy równo z dniem, w którym otwiera się baza rodzin Szlachetnej Paczki, a kończymy około miesiąc później podczas weekendu cudów, kiedy rozwozimy gotowe paczki w wyznaczone miejsca. Tym samym powiedziałam właśnie jak wygląda początek i koniec procesu organizacji. Po wybraniu rodziny przygotowujemy plik z listą potrzeb rodziny oraz wyznaczamy niezbędne ilości produktów, który później udostępniamy na utworzonym wydarzeniu na Facebooku. Decydujemy się na promocję wydarzenia w mediach społecznościowych, aby lepiej dotrzeć do członków i sympatyków AZS UEK. Zapraszamy i zachęcamy również znajomych, rodzinę, kolegów i koleżanki ze studiów, czy z pracy, którzy mogą pomagać zarówno przez przynoszenie produktów, jak również dajemy możliwość przekazania datków. Ludzie zawsze bardzo chętnie pomagają na ile potrafią. W ostatnim tygodniu przed weekendem cudów razem z Dominiką jedziemy na zakupy, w celu uzupełnienia brakujących produktów z listy oraz zakup rzeczy o “większych gabarytach” takich jak pralka czy lodówka. Po zakupach zabieramy się za segregowanie i pakowanie produktów do kartonów – tutaj zawsze możemy liczyć na pomoc innych członków AZS. Starannie przygotowujemy paczki, aby nie były za ciężkie i owijamy je w papier prezentowy – pamiętajmy, że paczka jest prezentem dla rodziny. Następnie już tylko opisujemy stosownie każdą paczkę i rozwozimy w wyznaczone miejsca. 

Co jest dla Was najpiękniejsze w przygotowywaniu Szlachetnej Paczki, jakie momenty są dla Was motywujące do działania? 

Dominika: Ciężko powiedzieć co w paczce jest najpiękniejsze. Na pewno cieszą nas wiadomości czy telefony od kolejnych osób, które informują, że chcą pomóc i się zaangażować. Widok każdej osoby pojawiającej się w biurze z siatkami pełnymi produktów przeznaczonych dla rodzin jest po prostu wspaniały. To naprawdę daje ogromną siłę do działania. Bardzo ważna jest też dla nas świadomość, że realnie komuś pomagamy. Kilka lat temu jedna rodzina zgodziła się, aby osobiście dostarczyć im paczki, co na pewno było dla nas trudne emocjonalnie, ale zobaczenie prawdziwej radości w oczach tych osób – bezcenne. 

A czy napotykacie na jakieś trudności podczas organizacji paczki? 

Dominika: Nie nazwałabym tego czymś, co jest trudne. Raczej użyłabym tu określenia bolesne i wzruszające. Chociaż co rok czytamy opisy sytuacji, w jakich znalazły się rodziny i teoretycznie wiemy czego się spodziewać, to zawsze przepełnia nas to ogromnym smutkiem. Nieraz łzy napływają do oczu, kiedy czyta się, że dla kogoś szczególnym upominkiem są krzyżówki lub krem do twarzy. Co roku też do końca monitorujemy, czy wszystkie rodziny otrzymały pomoc i dopiero kiedy widzimy informację na stronie Szlachetnej Paczki, że wszystkie rodziny mają już swoich darczyńców oddychamy z ulgą. 

 

Mamy nadzieję, że w tej trudnej i wyjątkowej edycji Szlachetnej Paczki uda się pomóc wszystkim rodzinom w potrzebie, a paczki przygotowane przez AZS UEK, jak co roku zostaną wypełnione po same brzegi. Aby wspomóc w tym Klub AZS zapraszamy do dołączenia do akcji Szlachetna Paczka z AZS UEK (klik) ! Poniżej załączamy najważniejsze informacje organizacyjne, natomiast opis obdarowywanych rodzin oraz aktualne informacje znajdują się w dyskusji wydarzenia.

    • Pod linkiem znajduje się lista potrzebnych produktów, jeśli zdecydujesz się przyłączyć do akcji prosimy o poinformowanie Ula Wojtas (511788116) lub Dominika Krynicka (512457087) jaki artykuł i w jakiej ilości chciałbyś przynieść, na tej podstawie lista będzie na bieżąco uaktualniana:
      LISTA POTRZEB
    • Artykuły możecie przynosić do biura AZS – pawilon S, 1 piętro, pokój nr 6.
    • Jeśli nie jesteś w stanie osobiście przynieść potrzebnych produktów istnieje również możliwość wsparcia akcji poprzez przelanie datku, który będzie wykorzystany na zakup sprzętu i uzupełnienie ewentualnych braków produktów.

Nr konta do zbiórki: 25 1240 4256 1111 0010 6837 7293 – Urszula Wojtas

W tytule: Szlachetna Paczka AZS

 

W tym roku cel akcji jakim jest walka z ubóstwem zabiera jeszcze większego znaczenia ze względu na pogarszająca się sytuację wywołaną pandemią wśród wielu rodzin. Tym samym Szlachetna Paczka bardziej potrzebna niż kiedykolwiek – pamiętajmy o pomocy tym, których życie nie rozpieszcza, pokażmy że razem jesteśmy w stanie sprostać każdemu wyzwaniu. 

 

Rozmawiała: Sylwia Wójcik

Wyniki studentów
Brak wyników.
Wydarzenia sportowe UEK
Najnowsze artykuły
Zobacz wszystkie aktualności