Ukoronowani pod Wawelem

Podsumowanie Finału Akademickich Mistrzostw Polski w Piłce Siatkowej

Aktualności

Ukoronowani pod Wawelem

Ukoronowani pod Wawelem

Dwa turnieje, sześć dni sportowej rywalizacji, 25 reprezentacji Uczelni Wyższych z całej Polski, dwoje nowych Akademickich Mistrzów Polski w piłce siatkowej kobiet i mężczyzn oraz zero zakażonych – to bilans minionych własnie Finałów AMP organizowanych przez AZS Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

 

Wszyscy z niecierpliwością oczekiwaliśmy powrotu sportowych emocji w murach Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, tym bardziej cieszy nas fakt, że mogliśmy trzymać kciuki za studentów w rywalizacji o tytuł Akademickiego Mistrza Polski w piłce siatkowej, dyscyplinie, która ma bogate tradycje na naszej uczelni. Spotkaliśmy się w wyjątkowych okolicznościach, ponieważ pandemia koronawirusa postawiła zarówno nam jak i uczestnikom siatkę niezwykle wysoko. Zapytaliśmy również uczestników czy zrealizowali swoje cele i jakie wspomnienia wywiozą z Krakowa.

– Sytuacja epidemiologiczna wpłynęła na poziom zawodów. Nie dość, że przez przesunięcie terminu wypadło nam kilka zawodniczek z kluczowych pozycji to musiałyśmy grać na nie swoich nominalnych pozycjach. Miałyśmy na rozegraniu przyjmującą, na przyjęciu atakującą, na środku w sumie grały wszystkie przyjmujące.  Musiałyśmy sobie jakoś z tym poradzić, treningów też nie miałyśmy przez obecną sytuację epidemiczną. Jesteśmy zdziwione i jednocześnie bardzo zadowolone, że jesteśmy wicemistrzyniami AMP – dodała srebrna medalistka Akademickich Mistrzostw Polski Jagoda Radzewicz. 

– Założyłyśmy sobie, że walczymy o złoto – to był nasz cel, który został osiągnięty. Każda drużyna stawiała nam opór jednak w meczu finałowym zmierzyły się ze sobą dwa AWF-y, Poznań i Warszawa. Był to dla nas najcięższy mecz. Poziom mistrzostw oceniam na wysoki aczkolwiek zdaje sobie sprawę, że mógłby być wyższy, bo wszystkie drużyny mogły dotrzeć na finały, a tak się nie stało – powiedziała Ewa Krzysztoń, kapitan drużyny AWF Warszawa. Po wielu zmaganiach meczowych bezkonkurencyjnie mistrzem została drużyna warszawska wygrywając kolejno 25:18, 25:10 oraz 25:20 z AWF Poznań.

Brązowy medal przypadł koleżankom z UMSC Lublin, które po fascynującym widowisku (3:2) pozostawiły na parkiecie pokonane Poznanianki z UAM.


Zanim sportowe emocje zdążyły opaść, siatki na boiskach powędrowały w górę, a pod Wawel zjechali się Panowie by rozstrzygnąć między sobą rywalizację o akademickiego króla siatkówki.

– Ten sezon był wyjątkowy, trzeba od tego zacząć. Niepewność czy jakieś rozgrywki będą toczone, to na pewno oddziaływało na nas negatywnie. Jesteśmy tak naprawdę zbiorowiskiem społeczności lokalnej i uniwersyteckiej. Każdy gra w swoim zespole, każdy trenował indywidualnie. Mnie osobiście w tym okresie pandemii pomogła siatkówka plażowa i to jest mój konik. Nasza drużyna zaczęła mocniej trenować dopiero od października ale jak widać byliśmy gotowi na ten turniej. Na pewno się nie spodziewaliśmy zwycięstwa, każdy mecz był dla nas bardzo ciężki, ale poradziliśmy sobie z tym, wytrzymaliśmy presję – mówił świeżo koronowany Mistrz Polski Kamil Warzocha z drużyny UR Rzeszów. 

Drużyna z Rzeszowa pewnie pokonała w finale kolegów z Politechniki Opolskiej 3:0 (25:22, 25:17, 32: 30) i udowodniła swoją dominację w tym turnieju.

– Pod względem sportowym ten turniej był na bardzo wysokim poziomie, przyjechały zespoły liczną obsadą. Było bardzo wiele drużyn, niestety trzy nie mogły się tu pojawić, żałujemy, bo było troszkę mniej grania niż się spodziewaliśmy aczkolwiek więcej czasu mieliśmy na odpoczynek i regenerację. Poziom organizacyjny był na bardzo wysokim poziomie, były zachowane wszelkie obostrzenia sanitarne, to ważne bo mogliśmy czuć się bezpiecznie. – swoimi wrażeniami podzielił się zawodnik Politechniki Opolskiej Dawid Wojciechowski. 

Organizatorzy chwalą za to uczestników: – Studenci pokazali, że są racjonalnymi ludźmi, a sportowcy, że są zdyscyplinowani, cieszymy się, że udało nam się przeprowadzić ten turniej zgodnie z obostrzeniami sanitarnymi nałożonymi przez rząd i przez naszą Uczelnię – komentuje Daniel Bukalski, prezes KU AZS UEK.

Słowa uznania i pochwały należą się również ekipie gospodarzy, która pod dowodzeniem Pawła Samborskiego, przy akompaniamencie Oli Warpachy i przy dopingu przedstawicieli Władz Uczelni, osiągnęła historyczne 4. miejsce w Polsce.

O podsumowanie zawodów poprosiliśmy gospodarza, Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie Prof. UEK dr hab. Stanisława Mazura, który w koszulce AZS UEK dopingował swoich studentów, a na koniec wręczył puchary i nagrody zwycięzcom – Długo namyślaliśmy się ale uznaliśmy, że trzeba zachować zdrowy rozsądek i docenić osoby, które chcą się spotykać i rywalizować. Dlatego jest mi niezmiernie miło, że w tych zwariowanych czasach doszło do tych turniejów. Organizatorzy zrobili wszystko, co możliwe, by turnieje zostały przeprowadzone w bezpiecznych warunkach, a dla jego uczestników bez wątpienia jest to choćby namiastka normalności.

Wyniki Akademickich Mistrzostw Polski w siatkówce kobiet:
O 1. miejsce: AWF Warszawa – AWF Poznań 3:0 (25:18, 25:10, 25:20)
O 3. miejsce: UMCS Lublin – UAM Poznań 3:2 (21:25, 25:18, 25:22, 20:25, 15:12)
O 5. miejsce: ALK Warszawa – UŚ Katowice 2:0 (26:24, 25:23)
O 7. miejsce: ŚUM Katowice – UWM Olsztyn 2:0 (25:13, 25:13)
O 9. miejsce: UR Kraków – PRz Rzeszów 2:0 (25:20, 25:16)
O 11. miejsce: UW Warszawa – UEK Kraków 2:1 (18:25, 25:21, 15:12)

Klasyfikacja generalna:
1. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
2. Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
3. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

4. Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
5. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
6. Uniwersytet Śląski w Katowicach
7. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
8. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
9. Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
10. Politechnika Rzeszowska
11. Uniwersytet Warszawski
12. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Najlepsze zawodniczki:
Joanna Waszyńska- AWF Warszawa  
Edyta Mazurczak- AWF Poznań
Zuzanna Urbańska -UMCS Lublin

 

Wyniki Akademickich Mistrzostw Polski w siatkówce mężczyzn:
O 1. miejsce: PO Opole- UR Rzeszów 0:3 (22:25, 17:25, 30: 32)
O 3. miejsce: UWM Olsztyn- UEK Kraków 3:1 (25:14, 20:25, 25:23, 25:21)
O 5. miejsce: UKW Bydgoszcz- UW Warszawa 2:0 (26:24, 25:21)
O 7. miejsce: UMCL Lublin-UE Katowice 2:0 (25:17, (25:17)
O 9. miejsce: PG Gdańsk- AWFiS Gdańsk 1:2 (25:22, 23:25, 11:15)
O 11. miejsce: UP Poznań- PL Lublin 2:0 (25:20, 25:20)

Klasyfikacja generalna:
1. Uniwersytet Rzeszowski
2. Politechnika Opolska
3. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
4. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
5. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
6. Uniwersytet Warszawski
7. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
8.Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
9. Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
10. Politechnika Gdańska
11. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
12. Politechnika Lubelska
13. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Najlepsi zawodnicy:
Ochrymczuk Daniel- PO Opole
Świeczka Piotr- UR Rzeszów
Kubacki Oliwier- UWM Olsztyn

Wyniki studentów
Brak wyników.
Wydarzenia sportowe UEK
Najnowsze artykuły
Zobacz wszystkie aktualności